Strony związane z hasłem 'szyldy opisowe':

  • tabliczki ozdobne »

    Przyrządy oświetlające przeznaczone do oświetlania przedmiotów znajdujących się w odległości 20-30 m od źródła światła nazywają się świecznikami. Przyrządy, które oświetlają dalsze odległości nazywają się reflektorami. Przyrząd oświetleniowy składa się z lampy i oprawy, służącej do właściwego u strumienia świetlnego, ochrony wzroku przed nadmierną luminancją źródła światła, oraz ochrony lampy przed uszkodzeniami i zanieczyszczeniami. Do oświetlania kin, sal wykładowych, świetlic itp. stosuje się światło rozproszone bezcieniowe. Do pracy najlepiej nadaje się światło nie całkowicie rozproszone a z cieniami w pewnych kierunkach i pod pewnym kątem. Rodzaje opraw oświetleniowych stosuje się zależnie od sposobu, w jaki ma być oświetlone pomieszczenie. Niekiedy w tym celu zakłada się jeszcze u dołu klosza szkło matowe. Świeczniki z tego rodzaju oprawami stosowane bywają do oświetlenia suchych pomieszczeń fabrycznych, w których nie wydziela się pył. Klosz lampy wykonany jest zazwyczaj z blachy stalowej, zewnątrz malowanej na czarno, wewnątrz zaś pokrytej białą emalią. Moc żarówek stosowanych do tych świeczników nie przekracza zazwyczaj 200 do 300 watów. Do lamp 500 i 1000 watów stosuje się świeczniki. Kąt ten wynosi około 14°. Sprawność oprawy wynosi około 70%. Świeczniki te nadają się szczególnie do pomieszczeń o wysokości 6 do 8 m. Do otrzymania światła rozproszonego używa się kloszy w postaci kuli ze szkła mlecznego lub też w postaci stożka ze szkła mlecznego otwartego od dołu. Armatury do świeczników dla światła odbitego wykonane są w zależności od architektury pomieszczenia, do której powinny być dopasowane.

    Data dodania: 02 03 2015 · szczegóły wpisu »
  • Grawerowanie laserowe »

    W ramach porozumień międzynarodowych częstotliwości fal nośnych podzielono na zakresy i w ramach każdego zakresu wydzielono kanały, w których wolno nadawać. Poszczególne kanały zostały rozdzielone wśród wszystkich państw w taki sposób, aby pobliskie stacje nadawcze nie zakłócały się nawzajem. Szerokość kanałów jest ściśle określona. Zależy ona od sposobu nakładania sygnału informacyjnego na falę nośną. Nakładanie sygnału na falę nośną nazywamy modulacją. Istnieją trzy sposoby modulacji: — modulacja amplitudy fali nośnej, — modulacja częstotliwości fali nośnej, — modulacja fazy fali nośnej. Modulacja amplitudy — oznaczana przez AM — polega na zmianie amplitudy fali nośnej proporcjonalnie do wartości chwilowej sygnału modulującego s(t). Modulacja częstotliwości — oznaczana przez FM — polega natomiast na zmianie częstotliwości fali nośnej bez zmiany jej amplitudy. Modulacja fazy — oznaczana przez PM — polega na zmianie fazy fali nośnej. Z tego względu ma ona więcej cech wspólnych z FM.

    Data dodania: 02 03 2015 · szczegóły wpisu »
  • tabliczki opisowe »

    W latach siedemdziesiątych opanowano produkcję masową komplementarnych tranzystorów polowych z izolowaną bramką. Ta technologia nosi nazwę technologii CMOS. W technice CMOS są produkowane scalone układy cyfrowe. Mają one wszystkie zalety układów scalonych TTL, a oprócz tego, z uwagi na kilkunasto woltowe zasilanie, układy scalone CMOS mają dużą odporność na zakłócenia i są niewrażliwe na duże zmiany napięcia zasilającego. Ponadto układy cyfrowe CMOS pobierają znikomo małą moc, nawet w porównaniu z układami TTL. Są one bez porównania lepsze od elementów systemu LOGISTER i przyszłość należy do nich, ale w naszym kraju technologia CMOS nie jest jeszcze opanowana.

    Data dodania: 02 03 2015 · szczegóły wpisu »