Strony związane z hasłem 'nmrv':

  • Motoreduktor »

    Lampy rtęciowe pracują przy napięciu 220 V, przy czym zapłon ich następuje dzięki elektrodzie zapłonowej ev Ponieważ w rurce kwarcowej jest argon, to po przyłożeniu napięcia do lampy między elektrodą zapłonową e± oraz elektrodą główną Ex następuje jonizacja argonu i przeskok między nimi iskry. Od iskier ogrzewa się stopniowo rtęć do temperatury roboczej, zmieniając się na jarzącą się parę. Proces rozruchu trwa kilka minut, przy czym po około 3 minutach lampa daje już połowę strumienia świetlnego. Po wyłączeniu lampy nie można jej od razu z powrotem włączyć, gdyż wysokie ciśnienie pary uniemożliwia przeskok iskry między elektrodami ex i Ev Dlatego też przed powtórnym zaświeceniem trzeba odczekać kilka minut aż lampa ostygnie i pary rtęci się skroplą. Lampy te odznaczają się wysoką sprawnością, dając do 42 lm/W dużą trwałością palenia (4000—6000 godzin), stroboskopowością i wielką luminancją. Normalne lampy rtęciowe mają światło niebieskie o zupełnym braku czerwieni. Dla skorygowania barwy światła wewnętrzną stronę bańki szklanej pokrywa się luminoforem, który przetwarza część promieniowania ultrafioletowego na światło czerwone.

    Data dodania: 02 03 2015 · szczegóły wpisu »
  • przekładnie ślimakowe »

    Przewody izolowane mogą być jedno lub wielożyłowe, przy czym dzielą się na przeznaczone do zainstalowania na stałe oraz do odbiorników przenośnych. Zależnie od rodzaju żyły oraz izolacji, przewody mają różne oznaczenia podane w odpowiednich przepisach oraz katalogach. Dla odbiorników przenośnych używa się tzw. przewód oponowy przemysłowy OP. Przewód ten składa się z 2, 3 lub 4 żył miedzianych, skręconych z ocynowanych drucików. Każda żyła (1) jest oprzędzona bawełną (2), powleczona gumą wulkanizowaną (3), oraz owinięta taśmą nagumowaną (4). Wszystkie żyły izolowane skręcone są razem i otoczone wspólną oponą gumową (5). Przewody te używane są najwyżej do napięcia 750 V. Obecnie w celu potanienia produkcji i zaoszczędzenia kauczuku i cyny, służącej do pobielania żył, jako osłonę izolacyjną przewodów niskiego napięcia stosuje się często izolację z mas plastycznych w postaci polichlorku winylu oraz tiokolu. Stosowanie mas plastycznych do przewodów ogranicza się do miejsc, gdzie nie ma temperatur ponad 40°C oraz niższych od — 5°C, jak również gdzie nie ma wilgoci.

    Data dodania: 02 03 2015 · szczegóły wpisu »
  • Motoreduktor dobór »

    Istnieje wiele najróżnorodniejszych typów pieców oporowych, zależnie od swego przeznaczenia. Jednym z takich pieców, mających zastosowanie w warsztatach mechanicznych jest tzw. piec muflowy, w którym ciepło doprowadzone jest do komory grzejnej od zewnętrznej strony ściany ogniotrwałej otaczającej komorę i stanowiącej tzw. muflę. Na mufli nawinięty jest drut lub taśma oporowa, przy czym dla niższych temperatur muflę wykonuje się z szamotu, dla wyższych temperatur — z karborundu. Aby zapobiec zwieraniu się poszczególnych zwojów grzejnika, drut umocowuje się w odpowiednich rowkach mufli, lub też umieszcza się w warstwie zaprawy szamotowej nałożonej na powierzchni mufli. Na zewnątrz elementów grzejnych znajduje się w górnej warstwie proszek szamotowy, w dolnej zaś cegły szamotowe. Obudowa pieca wykonana jest z blachy stalowej. U wejścia do mufli znajduje się pierścień szamotowy oraz drzwiczki służące do ładowania wsadu. Ściany mufli oddzielają elementy grzejne od komory, zabezpieczając je w ten sposób przed uszkodzeniami mechanicznymi i wpływami chemicznymi wsadu. Ze względu na to, że w ściance mufli następuje spadek temperatur o 423—473°K, to dla temperatur roboczych 1073—1175°K stosuje się druty nichromowe o dopuszczalnej temperaturze roboczej 1423°K, a do temperatur roboczych 1273— 1373°K — druty kanthalowe. Piece muflowe używane są jako piece laboratoryjne lub też warsztatowe niezbyt dużej mocy.

    Data dodania: 02 03 2015 · szczegóły wpisu »
  • Przełożenie przekładni »

    Źródłem światła nazywamy ciało emitujące energię promienistą o długości fal widzialnych dla oka. Źródło światła wysyła w przestrzeń energię promienistą w postaci strumienia świetlnego, który oznaczamy symbolem 0. W środowisku jednorodnym strumień świetlny rozchodzi się w postaci promieni po liniach prostych. Gdy strumień jest jednakowy we wszystkich kierunkach, wtedy oznaczając przez co strumień objęty kątem bryłowym co, otrzymamy tzw. światłość jako stosunek strumienia do kąta bryłowego. Jednostką światłości jest kandela (cd), tak dobrana, że 1 cm2 ciała doskonale czarnego rozgrzanego do temperatury krzepnięcia platyny (2045°K) świeci w kierunku prostopadłym do swej powierzchni ze światłością 60 cd. Tak więc 1 cd jest prostopadłą światłością 1/60 cm2 powierzchni wzorca ciała doskonale czarnego o powyższej temperaturze pod ciśnieniem 1 atmosfery fizycznej. Jeżeli zatem obierzemy światłość 1 kandeli oraz kąt bryłowy co = 1 steradian, to strumień świetlny 0=1. Możemy zatem określić jednostkę strumienia jako strumień pochodzący od jednostki światłości (1 kandeli) i objęty jednostkowym kątem bryłowym równy 1 steradianowi. Taka jednostka strumienia nazywa się lumenem. Oświetlenie jakiejś powierzchni zależy od wartości strumienia świetlnego oraz pola powierzchni, na którą pada strumień świetlny. Stosunek zatem strumienia świetlnego do powierzchni, na którą pada strumień, nazywa się natężeniem oświetlenia.

    Data dodania: 02 03 2015 · szczegóły wpisu »
  • reduktory »

    Nagrzewanie oporowe pośrednie. Elementy grzejne przy nagrzewaniu pośrednim oddają na zewnątrz ciepło przez promieniowanie, przewodnictwo i konwekcje. Nagrzewanie oporowe pośrednie stosowane jest do najrozmaitszych celów, jak np. ogrzewanie wnętrz, ogrzewanie wody, żywności, w gospodarstwie domowym (żelazka, kociołki, poduszki itp. ) oraz do celów przemysłowych, jak piece elektryczne. Ze względu na konieczność wykorzystania możliwie maksymalnej ilości ciepła wytworzonego w grzejniku, sam grzejnik oraz materiał nagrzewany umieszcza się w odpowiednio wykonanych komorach. Spośród kilku rodzajów zgrzewarek należy rozróżnić jako typowe: zgrzewarki czołowe, punktowe i liniowe. Zgrzewarki czołowe, służą do łączenia rur, prętów, kształtowników itp. W zgrzewarkach tych przedmioty po zetknięciu ze sobą przewodzą prąd, przy czym w miejscu styku na skutek oporu wydziela się ciepło powodujące zmiękczenie powierzchni stykowych. Po odpowiednim zmiękczeniu następuje ściśnięcie nagrzewanych przedmiotów i połączenie ich na stałe. Zgrzewarki punktowe służą do łączenia blach za pomocą pewnej liczby punktów, podobnie jak przy nitowaniu. Zgrzewarki liniowe służą do łączenia blach wzdłuż określonej linii. Prąd doprowadza się za pomocą obracających się rolek miedzianych i szczotek.

    Data dodania: 02 03 2015 · szczegóły wpisu »
  • Przekładnie lenze »

    Od materiałów termoizolacyjnych wymaga się na ogół niewielkiej wytrzymałości mechanicznej. Niektóre z tych materiałów, np. mające postać waty, nie wykazują praktycznie żadnej wytrzymałości mechanicznej. Jak wiadomo, powietrze ma bardzo małą przewodność cieplną, toteż do skutecznych sposobów uzyskania materiałów o małej przewodności cieplnej należy nadawanie materiałom znacznej porowatości ze względu na izolacyjne własności pęcherzyków powietrza. Im większa jest porowatość materiału, tym mniejsza jest jego przewodność cieplna. Zarazem jednak ze wzrostem porowatości maleje gęstość pozorna, tj. stosunek masy materiału do objętości materiału wraz z porami, z czego wnosimy, że im mniejsza jest gęstość pozorna materiału porowatego, tym lepszy stanowi on materiał termoizolacyjny (lecz j mniej wytrzymały mechanicznie).

    Data dodania: 02 03 2015 · szczegóły wpisu »
  • motoreduktory Motovario »

    Lampy łukowe. Zasada działania lampy łukowej polega na paleniu się łuku między dwoma elektrodami węglowymi. Aby łuk powstał, elektrody doprowadza się do zetknięcia, a potem rozsuwa się je na pewną odległość. Przy rozsunięciu elektrod powstaje łuk, przy czym. rozżarzone cząsteczki węgla oraz jarzące się zjonizowane powietrze w łuku wywołują efekt świetlny. Jako elektrod używa się prętów węglowych ze względu na dużą sprawność świetlną oraz wytrzymałość na wysoką temperaturę. Do zasilania elektrod służy prąd stały lub przemienny. Przy prądzie stałym elektroda dodatnia jest grubsza i przy paleniu się łuku powstaje w niej krater, elektroda zaś ujemna jest cieńsza i powstaje na niej stożek. Temperatura palącego się łuku w najgorętszym miejscu wynosi około 3600°C. Luminancją łuku wynosi około 3600 stilbów. Przy prądzie przemiennym obie elektrody są jednakowe. Lampy łukowe mają dużą sprawność, jednak ze względu na konieczność częstej wymiany elektrod węglowych oraz drogiej konserwacji posiadają obecnie zastosowanie tylko do celów specjalnych, jak np. reflektory, do wyświetlania fotokopii itd.

    Data dodania: 02 03 2015 · szczegóły wpisu »